Izolacja dachu płaskiego: termiczna i hydroizolacja
Do izolacji dachu płaskiego wykorzystywane są różne materiały i technologie. Takie poszycie ma za zadanie zatrzymać ciepło wewnątrz budynku, co pozwala oszczędzać na jego ogrzewaniu i stworzyć optymalne warunki, a z drugiej strony, powstrzymać wnikanie wilgoci, która ma destrukcyjny wpływ na całą konstrukcję. Mowa tu więc o izolacji termicznej oraz hydroizolacji.
W ramach izolacji termicznej powszechnie stosowane są dwa rodzaje materiałów dociepleniowych: wełna mineralna lub styropian. Oba mają swoje wady i zalety, oba występują również w różnych wariantach, a wybór zależy od konstrukcji dachu oraz preferencji inwestora. Do hydroizolacji dachu płaskiego również wykorzystywane są dwa rodzaje materiałów: bitumiczne, czyli popularne papy, emulsje i masy, oraz tworzywa sztuczne, na przykład membrany PVC, TPO, EPDM.
Jak i po co należy osuszać izolację dachu?
Osuszanie izolacji dachu to bardzo istotny proces, zwłaszcza w przypadku dachów płaskich. Pozbawione są one bowiem zalet grawitacji, która w przypadku dachów skośnych umożliwia odprowadzanie wody opadowej. Na dachach płaskich jest to utrudnione, przez co wilgoć może przenikać do konstrukcji, co ma negatywny wpływ na jej trwałość.
Woda może wsiąkać w izolację w miejscach uszkodzenia, pęknięcia itp. Przesiąknięta wilgocią warstwa izolacji przestaje spełniać swoje zadanie, czyli nie utrzymuje ciepła, a także powoduje rozwój pleśni i grzybów. W procesie osuszania z izolacji usuwana jest woda, poprzez wtłaczanie suchego powietrza w jednym miejscu i odbieranie go w innym. Powietrze po drodze pochłania wilgoć, pozostawiając suchą warstwę bez konieczności rozbiórki i ponownego montażu.