Remont lub naprawa dachu płaskiego
Uszkodzenie dachu płaskiego może być powodem niszczenia nie tylko konstrukcji samego dachu, ale również całego budynku. Warto więc regularnie dokonywać oględzin i w zależności od potrzeb zlecać remonty lub naprawy dachów płaskich. Do prac naprawczych należy między innymi uszczelnianie ubytków, a także osuszanie izolacji dachu.
Jednym z najprostszych i najtańszych działań wykonywanych w ramach naprawy dachów płaskich jest uszczelnianie warstwy hydroizolacyjnej. Jej uszkodzenia powodują zawilgocenie izolacji, przez co do budynków dostaje się wilgoć, której trudno jest się pozbyć. Regularna kontrola i uszczelnianie zapobiegają kosztownym konsekwencjom. W tym celu stosowane są różne metody, na przykład stosowanie płynnej membrany na stare poszycie.
Usuwanie nieszczelności dachu
Jeżeli problemem w budynku jest nieszczelność dachu, trzeba jak najszybciej go wyeliminować. Usuwanie nieszczelności dachu należy rozpocząć od poszukiwania ubytków, rozwarstwień itp. w warstwie papy lub membrany. Często takie problemy pojawiają się w miejscach jej łączenia, trzeba więc dokładnie obejrzeć spojenia materiałów oraz wszystkie newralgiczne wystające z dachu elementy, na przykład kominy lub klimatyzatory.
Do usuwania nieszczelności dachów płaskich wykorzystywane są łaty, lepiki i papy podkładowe, masy bitumiczne lub papy termozgrzewalne, które w procesie nakładania ogrzewane są palnikami. Wybór metody zależy od sposobu, w jaki został wykonany dach oraz materiałów użytych do hydroizolacji. W wyborze najbardziej efektywnego sposobu naprawy dachu pomagają profesjonaliści, którzy umieją rzetelnie określić wielkość i charakter uszkodzeń. Należy pamiętać, że od szczelności stropodachów zależą pełnione przez nie funkcje.