Wykonanie dachu płaskiego
Stropodachy to popularne rozwiązania w budownictwie kubaturowym, zwłaszcza w projektach bloków i budynków wielomieszkaniowych, oraz przemysłowym. Często spotykane są też w projektach nowoczesnych domów jednorodzinnych. Wykonywanie dachów płaskich zakłada stworzenie kilku warstw, które będą szczelną barierą termo- i hydroizolacyjną.
Dachy płaskie dzielą się na niewentylowane i odwrócone. W przypadku dachów niewentylowanych konstrukcja budynku zakończona jest stropem w postaci płyty żelbetonowej, na której od razu układana jest pierwsza warstwa dachu. To warstwa spadkowa wylewana z betonu i formowana pod odpowiednim kątem. Następnie wykorzystywane są materiały termoizolacyjne: styropian, wełna mineralna lub pianka poliuretanowa, na które bezpośrednio nakładane jest szczelne pokrycie hydroizolacyjne składające się z kilku warstw papy lub membrany z tworzywa sztucznego.
Czym różni się wykonanie dachu odwróconego?
Dach odwrócony również posiada warstwę termo- i hydroizolacji, jednak ułożone są one w innej kolejności. Na stropie i warstwie spadkowej układana jest najpierw papa lub membrana hydroizolacyjna, a dopiero w następnym kroku płyty izolacji termicznej z ekstrudowanej pianki polistyrenowej XPS. W celu zabezpieczenia płyt stosowana jest specjalna geowłóknina, która filtruje zanieczyszczenia. Ostatnią warstwą w typowym dachu odwróconym jest pokład balastowy, na przykład w postaci żwiru lub płyt betonowych. Dzięki takiej konstrukcji możliwe jest użytkowanie dachu i zagospodarowanie go jako taras, a nawet ogród, to tak zwane dachy zielone, które efektownie się prezentują oraz są miejscem rekreacji.