Realizujemy projekty
komercyjne
oraz indywidualne

Etapy powstawania dachów płaskich

Etapy powstawania dachów płaskich

Wykonanie dachu płaskiego realizowane jest etapami, ponieważ jego konstrukcja składa się z wielu warstw różnych materiałów. Oczywiście istnieje kilka rodzajów stropodachów, a każdy z nich charakteryzuje się inną kolejnością układanych warstw. Warto jednak pamiętać, że pomimo tych różnic zawsze wśród nich znajdują się elementy wspólne – powłoki hydroizolacyjne oraz termoizolacyjne. Jest to więc jasny sygnał, że obie te warstwy są niezwykle istotnym elementem całej konstrukcji.

Charakterystyczną cechą dachów płaskich jest układanie kolejnych warstw bezpośrednio na żelbetonowym stropie. Co ciekawe, pomimo określenia takiego dachu mianem płaskiego, konstruowany jest on z kilkuprocentowym spadkiem, aby ułatwić odprowadzanie wody z jego powierzchni. W ten sposób dużo łatwiejsze jest utrzymywanie dachu w dobrej kondycji, a tym samym zapobieganie wzmożonej utracie ciepła i przenikaniu wilgoci w głąb budynku.

Budowa dachu płaskiego kok po kroku

Wykonanie dachu płaskiego w tradycyjnej formie rozpoczyna się od warstwy paroizolacji ułożonej bezpośrednio na żelbetonowej płycie stropu. W następnym kroku konstrukcja jest ocieplana. W tym celu wykorzystywany jest styropian, wełna mineralna lub piana poliuretanowa. Kolejnym i jednocześnie ostatnim krokiem jest wykonanie warstwy hydroizolacyjnej. W praktyce wykorzystywanych jest wiele różnych materiałów, które tworzą warstwę ochronną. Może być to popularna papa termozgrzewalna lub wszelkiego rodzaju membrany z tworzyw sztucznych.

Obok dachów wykonanych metodą tradycyjną wyróżnia się tak zwane dachy płaskie odwrócone. Podczas ich powstawania warstwa hydroizolacyjna zamieniana jest miejscami z warstwą termoizolacyjną. W tym przypadku kolejność jest następująca:

  • strop,
  • hydroizolacja,
  • termoizolacja,
  • geowłóknina zabezpieczająca dotychczas ułożone warstwy,
  • żwir.

Stosując odwróconą konstrukcję dachu płaskiego, można wykorzystać go jako powierzchnię użytkową, na taras lub ogród. Aby założyć zielony dach, oprócz wskazanych wyżej warstw należy zastosować jeszcze rozwiązania umożliwiające sadzenie roślin. Jednak niezależnie od wybranego rodzaju dachu należy zawsze kierować się zasadą, że wszystkie warstwy muszą do siebie ściśle przylegać. Pozwoli to zachować szczelność dachu i cieszyć się jego niezawodnością przez długi czas.

Copyright © 2024 MAK-DACHY

Design by Graff