Realizujemy projekty
komercyjne
oraz indywidualne

Blog

dach zielnoy 2023-04-22

Czym się różni zielony dach intensywny od ekstensywnego?

Intensywny zielony dach to rodzaj zielonego dachu, który jest zaprojektowany tak, aby móc uprawiać na nim szeroką gamę roślin. Zazwyczaj składa się z warstwy gleby o głębokości co najmniej 40 centymetrów i może wspierać większe rośliny, takie jak krzewy i drzewa. Zielone dachy tego rodzaju wymagają więcej konserwacji niż dachy ekstensywne, ponieważ muszą być regularnie podlewane, a gleba musi być utrzymywana na odpowiednim poziomie wilgotności. Ponadto wymagają one również większego wsparcia strukturalnego, ponieważ są ciężkie.
Edycja artykułu Na jakich budynkach najlepiej sprawdzają się dachy płaskie? 2023-03-18

Na jakich budynkach najlepiej sprawdzają się dachy płaskie?

Mnogość materiałów, z jakich wykonywane są stropodachy, pozwala stworzyć pokrycie dla niemal wszystkich rodzajów budynków – od mieszkalnych, po użytkowe, takie jak biurowce i wielkopowierzchniowe sklepy, oraz przemysłowe, na przykład hale produkcyjne i magazynowe. Z pewnością można więc stwierdzić, że ten rodzaj pokrycia sprawdza się wszędzie. Ze względu na swoje zalety ma jednak większe powodzenie na budynkach innych niż mieszkalne.
Edycja artykułu Sposoby izolowania dachów płaskich 2023-01-17

Sposoby izolowania dachów płaskich

Konstrukcja stropodachu wymaga dwóch rodzajów izolacji. Pierwszą z nich jest izolacja termiczna, której zadaniem jest zapewnienie komfortowych warunków cieplnych wewnątrz budynku. Mówiąc inaczej zapobiega uciekaniu ciepłego powietrza z domu i wnikania zimnego do jego wnętrza. Jednocześnie blokuje promienie słoneczne w upalne dni i tym samym uniemożliwia znaczne podnoszenie temperatury wewnątrz budynku latem.
Edycja artykułu Jak remontować dach kryty papą? 2022-11-29

Jak remontować dach kryty papą?

Istnieje kilka metod na naprawę dachu krytego papą. Wybór jednej z nich zależy od stanu zastanej powierzchni. Drobne nieszczelności lub miejscowe purchle, czyli pęcherze powietrza powstałe na pokryciu, można naprawić niewielkim nakładem materiałów i czasu pracy. Jeśli uszkodzenia obejmują znaczny obszar dachu, konieczne jest skorzystanie z usług profesjonalnej ekipy a czasami nawet wymiana całego pokrycia.
Kiedy dach płaski kwalifikuje się do remontu? 2022-09-15

Kiedy dach płaski kwalifikuje się do remontu?

Użytkownicy domów z płaskimi dachami powinni regularnie poddawać je kontrolom, aby w porę wykryć nieszczelności pokrycia. Dzięki takiemu działaniu często udaje się odroczyć poważny remont, ponieważ wcześnie wykryte rysy lub drobne pęknięcia w izolacji można łatwo naprawić, na przykład poprzez łatanie. Dotyczy to głównie poprawnie wykonanych i nowych dachów płaskich. Niestety wiele starych budynków pokryte jest dachami z kiepskiej jakości materiałów lub konstrukcja nie jest wystarczająco dobrze przygotowana i pojawia się konieczność przeprowadzenia generalnego remontu.
mężczyzna na drabinie kontroluje stan dachu 2022-08-28

Jak często należy wykonywać przegląd dachu?

Ze względu na budowę z dachów płaskich nie tak łatwo jak z dachów spadzistych spływa woda, a zalegające na nich opady atmosferyczne mogą doprowadzić do uszkodzenia warstwy ochronnej. Podobnie jest z promieniowaniem słonecznym, nadmierne również może powodować pęknięcia i nieszczelności. W celu uniknięcia pogorszenia stanu dachów należy więc przeprowadzać regularne przeglądy ich stanu, a także na bieżąco dokonywać napraw. Zdecydowanie łatwiej i taniej jest bowiem usunąć małą nieszczelność, niż mierzyć się z konsekwencjami przecieków.
uszkodzony dach na domu 2022-07-28

Metody usuwania nieszczelności dachów

Regularne przeglądy dachów umożliwiają szybkie wykrycie i naprawę nieszczelności. Dzięki temu dach zachowuje swoją funkcjonalność, wydłuża się jego żywotność i zmniejszają koszty utrzymania. Regularne drobne naprawy są bowiem znacznie mniej kosztowne niż wymiana całego pokrycia dachowego i usuwanie skutków przeciekania. W zależności od rodzaju dachu, materiałów użytych do jego wykonania, a także stopnia zawilgocenia i zniszczeń wyróżnia się kilka sposobów usuwania nieszczelności.
Etapy powstawania dachów płaskich 2022-06-25

Etapy powstawania dachów płaskich

Wykonanie dachu płaskiego realizowane jest etapami, ponieważ jego konstrukcja składa się z wielu warstw różnych materiałów. Oczywiście istnieje kilka rodzajów stropodachów, a każdy z nich charakteryzuje się inną kolejnością układanych warstw. Warto jednak pamiętać, że pomimo tych różnic zawsze wśród nich znajdują się elementy wspólne – powłoki hydroizolacyjne oraz termoizolacyjne. Jest to więc jasny sygnał, że obie te warstwy są niezwykle istotnym elementem całej konstrukcji.
Jak wykonać hydroizolację dachu płaskiego? 2022-06-24

Jak wykonać hydroizolację dachu płaskiego?

Hydroizolacja dachu płaskiego to bardzo istotna warstwa w jego konstrukcji. Szczelna powłoka stanowi barierę ochronną dla całego budynku. Chroni przed opadami atmosferycznymi i zawilgoceniem murów, co mogłoby prowadzić do szybkiej degradacji materiałów i niszczenia budowli. W przypadku dachów płaskich jest to tym bardziej istotne, ponieważ ich budowa nie pozwala na tak szybkie odprowadzanie wody lub zalegającego śniegu jak tradycyjne konstrukcje spadowe.
Jak założyć zielony dach? 2022-03-24

Jak założyć zielony dach?

Dach pełen roślin to oryginalne i ekologiczne rozwiązanie, które idealnie sprawdza się w różnych warunkach. Założenie ekstensywnego lub intensywnego dachu nie jest skomplikowane, należy jednak pamiętać o kilku istotnych krokach, które bezwzględnie muszą być wykonane. Zielone wykończenie może być stosowane na każdej budowli: od domu, po altany, garaże, a nawet wiaty przystanków komunikacji miejskiej w miastach.
Jakie zalety mają białe dachy? 2022-03-18

Jakie zalety mają białe dachy?

Pokrycie dachowe w kolorze białym to wciąż stosunkowo rzadko spotykane rozwiązanie, co nie do końca jest zrozumiałe, ponieważ niesie ono za sobą wiele korzyści. Jedną z bardziej istotnych zalet białych dachów są korzyści energetyczne. Dach w jasnym kolorze ma właściwości odbijające promienie słoneczne, to nawet 80% niepochłoniętej energii! Jest to bardzo dobry wyniki, zwłaszcza w porównaniu z tradycyjnym pokryciem dachowym wykonanym z papy, który odbija zaledwie do 5% promieni.

Copyright © 2023 MAK-DACHY

Design by Graff