Realizujemy projekty
komercyjne
oraz indywidualne

Jak wykonać hydroizolację dachu płaskiego?

Jak wykonać hydroizolację dachu płaskiego?

Hydroizolacja dachu płaskiego to bardzo istotna warstwa w jego konstrukcji. Szczelna powłoka stanowi barierę ochronną dla całego budynku. Chroni przed opadami atmosferycznymi i zawilgoceniem murów, co mogłoby prowadzić do szybkiej degradacji materiałów i niszczenia budowli. W przypadku dachów płaskich jest to tym bardziej istotne, ponieważ ich budowa nie pozwala na tak szybkie odprowadzanie wody lub zalegającego śniegu jak tradycyjne konstrukcje spadowe.

Do wykonania hydroizolacji dachu płaskiego wykorzystywane są różne materiały. Ich wybór jest szeroki i każdy z nich ma swoje wady i zalety. Często spotykaną warstwą hydroizolacji jest papa termozgrzewalna. W związku z dużą popularnością jest łatwo dostępna. Do jej zalet należy również atrakcyjna cena i łatwość montażu. Na miejsce papa dostarczana jest w rolkach. Ułatwia to wniesienie jej na dach, a następnie rozwijanie pasów równolegle do okapu. Kolejne pasy materiału należy układać na zakładkę wynoszącą około 10 cm. W tym miejscu papa jest rozgrzewana palnikiem gazowym do momentu widocznego topnienia i dociskana do poprzedniego elementu.

Hydroizolacja dachu płaskiego z wykorzystaniem membran

Innym sposobem na wykonanie hydroizolacji dachu płaskiego jest wykorzystanie membran z tworzyw sztucznych. Do popularnych materiałów należą folie EPDM, TPO i PVC. Ich montaż wygląda podobnie, jak papy termozgrzewalne, różni się jednak kilkoma istotnymi szczegółami. Membrany również na plac budowy dostarczane są w wygodnych, zrolowanych arkuszach. Ułatwia to ich transportowanie oraz pracę z ich układaniem. To, co ważne w ich przypadku, to zgrzewanie bez użycia otwartego ognia. Dzięki temu, że poszczególne arkusze łączone są bez wykorzystania otwartego ognia, praca staje się dużo bardziej bezpieczna.

Folie mogą być zgrzewane na zimno, gorącym gazem, z użyciem elementów grzejnych lub klejone. Pierwsza metoda polega na użyciu rozpuszczalników, które rozluźniają strukturę materiału, a po dociśnięciu jednego arkusza do drugiego elementy się skleją. Przy użyciu gorącego gazu materiał jest uplastyczniany, co również po ściśnięciu powoduje trwałe połączenie arkuszy. W przypadku użycia elementów grzejnych zasada jest taka sama, natomiast klejenie wymaga zastosowania dodatkowego produktu, który rozprowadza się na całej długości zakładki arkusza foli i również ściska z drugim elementem.

Copyright © 2024 MAK-DACHY

Design by Graff