Realizujemy projekty
komercyjne
oraz indywidualne

Nowoczesne rozwiązania w dziedzinie dachów płaskich przemysłowych

płaski dach

Branża budowlana korzysta z coraz nowocześniejszych rozwiązań, które przekładają się na estetykę oraz funkcjonalność wznoszonych obiektów. Innowacje da się zauważyć również w dziedzinie wykonywania przemysłowych dachów płaskich. Obecnie takie konstrukcje wznosi się w systemach wentylowanym oraz odwróconym. Obie te metody mają swoje zalety, a ich stosowanie zależy od indywidualnych potrzeb inwestora oraz specyfiki obiektu.

Konstrukcje dachów płaskich wentylowanych

Dachy wentylowane to jedno z najczęściej stosowanych rozwiązań w przypadku dachów płaskich przemysłowych. Ich konstrukcja opiera się na zastosowaniu stropu w postaci płyty żelbetonowej. Na nim wylewana z betonu jest warstwa spadkowa. W nowoczesnych konstrukcjach taki spadek nie jest zauważalny gołym okiem, gdyż wynosi maksymalnie 2-3 stopnie. Następnie wykonywana jest warstwa termoizolacyjna. Zastosowanie znajdują wówczas takie materiały jak styropian, wełna mineralna lub pianka poliuretanowa.  Na warstwę izolacji termicznej nakładane jest szczelne pokrycie hydroizolacyjne z kilku warstw papy lub membrany. Dzięki temu dach jest nie tylko dobrze izolowany cieplnie, ale również chroniony przed wilgocią.

Zainteresowanie stropodachami w budownictwie przemysłowym wynika przede wszystkim z korzyści ekonomicznych. Budowa dachów płaskich wentylowanych jest tańsza niż wznoszenie konstrukcji spadzistych. Sam montaż nie jest też szczególnie trudny, a dobrze wykonany dach nie wymaga skomplikowanej konserwacji.

Konstrukcje dachów płaskich w systemie odwróconym

Innym rozwiązaniem stosowanym w przypadku dachów płaskich przemysłowych jest system odwrócony. W odróżnieniu od konstrukcji wentylowanych warstwy termoizolacji i hydroizolacji są ułożone w innej kolejności. Tym samym na stropie i warstwie spadkowej w pierwszej kolejności układana jest papa lub membrana hydroizolacyjna. Dopiero później montowane są płyty izolacji termicznej XPS.  Dalej płyty te zabezpiecza się geowłókniną, która stanowi barierę dla zanieczyszczeń oraz chroni warstwę termoizolacji przed uszkodzeniami mechanicznymi. Ostatnią warstwę w typowym dachu odwróconym stanowi pokład balastowy np. w postaci żwiru. Balast pełni funkcję ochronną oraz stabilizującą, utrzymując płyty na swoim miejscu.

Dachy odwrócone mają wiele zalet, takich jak łatwość montażu, wysoką wytrzymałość na obciążenia oraz doskonałe właściwości termoizolacyjne. Ponadto system odwrócony pozwala na ukrycie instalacji na dachu, co sprawia, że cała konstrukcja jest estetyczna i funkcjonalna. Co ciekawe, taki system umożliwia też dowolne zagospodarowanie przestrzeni dachowej. Na dachu odwróconym można zaaranżować nawet dach zielony z bujną roślinnością.

Copyright © 2024 MAK-DACHY

Design by Graff