Realizujemy projekty
komercyjne
oraz indywidualne

Jak często należy wykonywać przegląd dachu?

mężczyzna na drabinie kontroluje stan dachu

Ze względu na budowę z dachów płaskich nie tak łatwo jak z dachów spadzistych spływa woda, a zalegające na nich opady atmosferyczne mogą doprowadzić do uszkodzenia warstwy ochronnej. Podobnie jest z promieniowaniem słonecznym, nadmierne również może powodować pęknięcia i nieszczelności. W celu uniknięcia pogorszenia stanu dachów należy więc przeprowadzać regularne przeglądy ich stanu, a także na bieżąco dokonywać napraw. Zdecydowanie łatwiej i taniej jest bowiem usunąć małą nieszczelność, niż mierzyć się z konsekwencjami przecieków.

Częstotliwość przeglądu dachów płaskich uzależniona jest od kilku czynników. Przede wszystkim od sposobu wykonania konstrukcji i użytych materiałów. Najlepiej w tej kwestii poradzić się specjalistów, którzy takie przeglądy wykonują. Dzięki doświadczeniu wiedzą oni jak szybko na uszkodzenia narażone są poszczególne elementy dachów. Przyjęło się, że przegląd powinien być zrobiony minimum raz w roku. Zdecydowanie bardziej polecane jest jednak wykonywanie go dwukrotnie w ciągu roku.

Kiedy robić przegląd dachu płaskiego?

Okres wykonywania przeglądów dachów płaskich uzależniony jest od ich częstotliwości. Jeśli czynność ta realizowana jest tylko raz w roku, najlepiej zaplanować ją na okres wiosenny, tuż po zimowych roztopach. To dobry czas na wykrycie uszkodzeń, które mogły powstać na skutek oddziaływania śniegu i intensywnych opadów oraz na przeprowadzenie wymaganych napraw. W przypadku przeglądów dwa razy do roku, oprócz wiosennej inspekcji, warto zaplanować ją również na jesień. Pozwoli to przygotować dach na trudniejsze warunki atmosferyczne.

Należy pamiętać o tym, że dach stale narażony jest na niekorzystne warunki, dlatego bardzo ważne jest, aby był w doskonałej kondycji przez cały rok. Konieczne jest więc regularne odśnieżanie i czyszczenie. Dodatkowo warto mieć go pod stałą obserwacją, nie tylko te kilka razy w roku. Trzeba zwracać szczególną uwagę na nietypowe zdarzenia i szybko reagować, na przykład poprzez konsultację z konserwatorami dachów płaskich. Dobra kondycja dachu to dobra kondycja całego budynku.

Copyright © 2024 MAK-DACHY

Design by Graff