Realizujemy projekty
komercyjne
oraz indywidualne

Jak założyć zielony dach?

Jak założyć zielony dach?

Dach pełen roślin to oryginalne i ekologiczne rozwiązanie, które idealnie sprawdza się w różnych warunkach. Założenie ekstensywnego lub intensywnego dachu nie jest skomplikowane, należy jednak pamiętać o kilku istotnych krokach, które bezwzględnie muszą być wykonane. Zielone wykończenie może być stosowane na każdej budowli: od domu, po altany, garaże, a nawet wiaty przystanków komunikacji miejskiej w miastach.

Ogrody doskonale prezentują się na dachach płaskich, dzięki temu oprócz cieszącej oko zieleni przestrzeń staje się miejscem, którą można traktować jako taras i spędzać w niej czas. Podobnie jak w przypadku budowy dachów płaskich, przy ich zielonych odpowiednikach liczą się warstwy. Jednak w przeciwieństwie do typowego pokrycia, tutaj stosowana jest odwrotna kolejność powłok.

Układanie warstw dachu zielonego krok po kroku

W pierwszej kolejności na surową płytę stropową układana jest warstwa hydroizolacji, a dopiero na nią montowane są płyty, których zadaniem jest termoizolacja. To różnica w porównaniu z tradycyjnym układem warstw, jednak jest to korzystne rozwiązanie z uwagi na ochronę membrany hydroizolacji, która nie jest bezpośrednio wystawiona na oddziaływanie środowiska, dlatego jej żywotność znacznie się wydłuża. W przypadku dachów zielonych jako termoizolacja sprawdzają się przede wszystkim płyty, są one wytrzymałe na nasiąkanie oraz dobrze znoszą ciężar kolejnych warstw.

Następny etap to pokrywanie płyt warstwą ochronną, której zadaniem jest uniemożliwienie przerastania korzeni i uszkodzenia niższych powłok. Na tak przygotowane podłoże usypywana jest pierwsza warstwa kruszywa, która służy za drenaż. Dawniej w tym celu wykorzystywano żwir, teraz częściej stosowane są lżejsze materiały, takie jak keramzyt lub pumeks. Drenaż przykrywany jest geowłókniną, jest ona stosowana, aby zatrzymywać zanieczyszczenia, które mogłyby go zapychać. Ostatnim elementem przed posadzeniem roślinności jest utworzenie warstwy wegetacyjnej. Powinna ona być dobrana do planowanej na dachu roślinności, jej ilość również zależy od typu zazielenienia. W przypadku dachów ekstensywnych będzie ona znacznie cieńsza, niż dla dachu intensywnego.

Copyright © 2024 MAK-DACHY

Design by Graff