Realizujemy projekty
komercyjne
oraz indywidualne

Jakie zalety mają białe dachy?

Jakie zalety mają białe dachy?

Pokrycie dachowe w kolorze białym to wciąż stosunkowo rzadko spotykane rozwiązanie, co nie do końca jest zrozumiałe, ponieważ niesie ono za sobą wiele korzyści. Jedną z bardziej istotnych zalet białych dachów są korzyści energetyczne. Dach w jasnym kolorze ma właściwości odbijające promienie słoneczne, to nawet 80% niepochłoniętej energii! Jest to bardzo dobry wyniki, zwłaszcza w porównaniu z tradycyjnym pokryciem dachowym wykonanym z papy, który odbija zaledwie do 5% promieni.

Możliwości absorpcyjne dachu mają duży wpływ na temperaturę panującą wewnątrz budynku oraz poziom nagrzewania się samego dachu. W upalne dni, kiedy słońce intensywnie grzeje, dzięki białemu dachowi temperatura wewnątrz pomieszczenia na poddaszu może być niższa nawet o 3 procent względem budynków pokrytych ciemnymi dachami. Przynosi to wymierne korzyści finansowe, ponieważ wpływa na mniejsze zużycie prądu w budynkach, które korzystają z klimatyzatorów i innych systemów wentylacji.

Dodatkowe korzyści z wykorzystania białych dachów

Mniejsze pochłanianie promieni słonecznych wpływa również na obniżenie ogólnej temperatury, nie tylko wewnątrz budynków, ale także otoczenia. Ciemne materiały pochłaniają energię, którą następnie zamieniają na ciepło, w przypadku dachów białych to zjawisko nie występuje. Temperatura dachu jest niższa, co dodatkowo pozwala na jego dłuższą eksploatację – powierzchnia nie ulega zniszczeniom, na przykład wskutek drastycznego obniżenia poziomu nagrzania materiału.

Ważne jest, że decydując się na biały dach, nie trzeba rezygnować z wybranego wcześniej materiału pokrycia. Osiągnięcie jasnego koloru możliwe jest dzięki wykorzystaniu elastycznej, szczelnej powłoki nanoszonej natryskowo na dowolny materiał. Białe dachy mają więc dodatkowo wszystkie zalety dowolnego pokrycia dachowego. Istotną cechą takiego rozwiązania jest również jego oryginalny, nowoczesny wygląd. Białe dachy sprawdzają się zarówno na domach jednorodzinnych, jak i budynkach przemysłowych.

Copyright © 2024 MAK-DACHY

Design by Graff